Virusologai vis dar nežino, kiek virusų rūšių egzistuoja, taip pat nežinoma, kiek iš jų gali nusinešti jūsų gyvybę. Klasifikuojami tik keli tūkstančiai, o tai yra nedidelė galimai 10 nonilijonų Žemėje egzistuojančių virusų dalis. Virusų ekologė Marilyn J. Roosinck teigia, kad mokslininkai yra šališki, nes daugiausia dėmesio skiria patogenams ir ignoruoja geruosius jų analogus. Bet ir jie žino, kad be virusų gyvybė išnyktų.
Virusai išsiskiria iš kitų gyvybės formų savo klajoklišku pobūdžiu – jie negali išgyventi patys ir turi apsigyventi kitame gyvame organizme, kad galėtų daugintis. Jų kilmė neaiški: kai kurie galbūt susidarė iš plazmidžių (migruojančių DNR dalelių), o kiti išsivystė iš bakterijų. Virusai nešioja genetinę medžiagą ir vystosi per natūralią atranką, todėl kai kurie biologai juos laiko gyvais organizmais, nors jiems ir trūksta pagrindinio gyvybės kriterijaus – ląstelių struktūros. Didelis dalis mokslininkų juos vadina parazitais, nes virusai įsiveržia į gyvus organizmus ir pakeičia ląstelių infrastruktūrą į DNR įšvirkšdami genetinės medžiagos. Taip prasideda greitas dauginimosi ir plitimo į kitus organizmus ciklas.
Nuostabu tai, kad migruojantys virusai atsitiktinai palieka iš ankstesnių apkrėstųjų – natūralių vystymosi taikinių – gauto genetinio kodo pėdsakus. 2016 m. Stanfordo universiteto tyrinėtojai atskleidė, kad 30 % visų baltymų adaptacijų nuo tada, kai žmonės išsivystė iš šimpanzių, paveikti virusų, ir padarė išvadą, kad virusai – vieni iš labiausiai dominuojančių žinduolių ir žmonių proteomų evoliucijos variklių.
Štai smagus nedidelis nutikimas, neseniai sukeltas virusų. Mokslininkai tiki, kad ilgalaikė žmogaus atmintis yra prieš 400 milijonus metų prasidėjusios infekcijos rezultatas. Dėl šios infekcijos susidarė unikalus ARC baltymas, kuris atrodo ir elgiasi kaip virusas, tačiau nėra virusas. 2018 m. tyrėjai nusistebėjo savo atradimu. „Pasirinkome šią tyrimo kryptį, nes žinojome, kad ARC yra specifinis baltymas dėl daugelio priežasčių, tačiau kai atradome, kad ARC gali padėti iš vienos ląstelės į kitą pernešti RNR, buvome pritrenkti,“ – teigė tyrimo pagrindinė autorė Elissa Pastuzyn. – „Joks kitas mums žinomas nevirusinis baltymas taip nesielgia.“ Civilizacija būtų buvusi visiškai kitokia be pažangaus kognityvinio gebėjimo, o ilgalaikė atmintis šiuo metu priskiriama bet kokiam žmogaus pasiekimui. Atminties genai atsirado dar prieš mūsų gebėjimą turėti gyvų palikuonių: yra įrodymų, kad žmogaus gebėjimas turėti gyvų vaikų išsivystė dėl genų, kilusių iš retrovirusų, kurie mūsų protėvius užklupo daugiau kaip prieš 130 milijonų metų. Jei ne virusai, tikriausiai vis dar dėtume kiaušinius.