Smalsumas nuo senų laikų skatino žmones domėtis tolimais kraštais, o drąsa įkvėpė pačius didžiausius smalsuolius pasiryžti kelionėms. Kai kurie Lietuvos keliautojai savo įspūdžius iš tolimų kraštų aprašė straipsniuose ar knygose, kurios skaitytos ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje.
Bene pirmasis plačiai pagarsėjęs iš Lietuvos kilęs keliautojas buvo XVI-XVII a. gyvenęs Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis. Įtakingos Radvilų giminės atstovas savo keliones pradėjo gana anksti: būdamas septyniolikos aplankė Romą, kur susitiko su popiežiumi Pijumi V ir priėmė Romos katalikų tikėjimą. Tapęs uoliu kataliku, Radvila Našlaitėlis išsirengė į ilgą ir sudėtingą kelionę, kurios tikslas – Šventoji Žemė. Kelionės įspūdžius jis aprašė savo atsiminimuose, pavadintais „Kelionė į Jeruzalę”. Pirmasis knygos leidimas lotynų kalba pasirodė 1601 m., o pati knyga tapo itin populiaria: ji XVII-XVIII a. buvo išversta į vokiečių, lenkų, rusų kalbas ir kaip kelionių vadovas skaityta kitų piligrimų, keliavusių ta pačia kryptimi.
1582 m. rugsėjį klajūnas paliko Nesvyžių ir namo sugrįžo 1584 m. liepą, kelyje praleidęs beveik du metus. Kelionės metu Mikalojus Kristupas Radvila aplankė tris žemynus, supančius Viduržemio jūrą, domėjosi šių kraštų istorija, kultūra ir gamta. Savo knygoje keliautojas aprašė aplankytų Pietų Europos, Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų vietovių gyventojus, jų išvaizdą, tradicijas. Iš paragauto maisto jam itin didelį įspūdį jam paliko bananai, kurių formą jis palygino su agurkais, o skonį – su prinokusiomis kriaušėmis. Daug nuostabos paliko regėti chameleonai ir jų besivartančios akys ir besikeičiančios spalvos.
Kaip ir šiandien, taip ir prieš šimtus metų – keliautojai iš aplankytų kraštų parsiveža įvairiausių įdomybių. Jei šiuolaikiniai turistai renkasi šaldytuvo magnetus, tai svarbus, turtingas ir kilmingas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilietis Mikalojus Kristupas Radvila rinkosi įspūdingesnius daiktus, primenančius jo kelionę: įsigijo katalikiškų relikvijų ir net egiptietiškų mumijų.
Kita vertus, turbūt būtų sunkoka patikėti, jog į panašias nutrūktgalviškas keliones prieš šimtus metų leisdavosi ne tik vyrai. Įspūdingų nuotykių XVIII a. patyrė ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės moterys Regina Salomėja Ruseckaitė-Pilštyniova bei Teofilė Konstancija Radvilaitė Moravska. Regina Salomėja pasižymėjo ekstravagantiška išvaizda ir elgesiu: yra žinoma, jog ji labai mėgo šaudyti ir su savimi nuolat nešiojosi ginklų. Jos kelionių žemėlapis driekėsi per Osmanų imperiją (šiandienos Balkanai ir Turkija) – šiuose kraštuose ji dėl saugumo keliavo apsirėdžiusi kaip vyras. Nors tokio „bestselerio“ kaip Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis Regina Salomėja Ruseckaitė ir neparašė, tačiau yra išlikę jos dienoraščiai, kuriuose galime žavėtis puikiais ir detaliais kitų tautų kultūrų, gyvenimo būdo aprašymais ir daug sužinoti apie XVIII a. turkų buitį bei kasdienybę. Kita Radvilų giminės atstovė – Teofilė Konstancija – XVIII a. antroje pusėje keliavo po Vakarų Europą, domėjosi kultūra ir paveldo vertybėmis, lankėsi Pompėjoje ir užkilo į Vezuvijų, o išsamius įspūdžius paliko dienoraščiuose. Iš savo kelionių Teofilė Konstancija Radvilaitė Moravska atsivežė nemažai suvenyrų, kurie tapo pagrindu jai Vilniuje įsteigiant įdomybių muziejų.
Tarpukario Lietuvoje galimybės keliauti buvo daug geresnės nei LDK laikais – keliones sau leido ne tik didikai, bet ir paprasti žmonės. Po Lietuvą keliauta pėsčiomis, dviračiais, traukiniais, automobiliais, lankyti piliakalniai, pilys, gamtos ir architektūros paminklai. Aušrininko, politiko, gydytojo Jono Šliūpo sūnus atsiminimuose rašė: „Tėvas labai mėgo važinėtis po Lietuvą automobiliu. Tais metais mūsų namuose buvo labai daug kalbama apie vykdomus archeologinius tyrinėjimus Įpilties piliakalnyje, prie Latvijos sienos. Šiose vietose XIII a. vyko žemaičių kovos su kalavijuočiais.“ Todėl nieko keisto, jog 1934 m. rugpjūtį J. Šliūpo šeima su draugais išvyko aplankyti piliakalnio ir geriau susipažinti su krašto praeitimi. 1938 m. pasirodė lietuviškas „Vadovas po įžymias vietas“, kuriame propaguotas keliavimas pėsčiomis, keliautojai mokyti kelionės maršrutą susidėlioti iš anksto ir į jį įtraukti kuo daugiau vertingų lankytinų objektų.
Į užsienį buvo galima išvykti pasinaudojant turizmo agentūromis, tačiau nuotykių ieškotojai galėjo rinktis ir savarankiškas keliones. Vienas žymiausių XX a. Lietuvos keliautojų buvo Antanas Poška-Paškevičius, rašęs, jog „tik pažinimas yra mūsų gyvenimo tikslas“. 1903 m. gimęs Antanas Poška kelionių virusu užsikrėtė dar vaikystėje ir troško viską pamatyti, patirti savo akimis. Jis keliavo vedamas ne noro pramogauti ar pailsėti, o noro pažinti, sužinoti ir atrasti naujų dalykų. Į pirmąją rimtesnę kelionę Antanas išsiruošė su dviem draugais 1925 m. Po Lietuvą jie keliavo dviračiais, o savo įspūdžius A. Poška kruopščiai užsirašinėjo ir skelbė spaudoje.
Jo keliones į užsienį palengvino esperanto kalbos žinios ir ryšiai su kitų šalių esperantininkais. Didžiąja A. Poškos gyvenimo kelione tapo kelionė motociklu „Nuo Baltijos iki Bengalijos“, kurioje patirti nuotykiai nugulė į tokio pavadinimo pažintinę knygą, tapusia itin populiaria tarp jaunų žmonių. Besirengdamas kelionei į Indiją, A. Poška susipažino su kitu žymiu keliautoju Matu Šalčiumi. Pastarasis jau buvo išmaišęs Japoniją, Kiniją, JAV ir kitas šalis, tačiau Indija jam buvo vis dar nepažįstama ir neatrasta, todėl M. Šalčius pasiprašė į Antano Poškos draugiją. Iš Kauno keliautojų duetas ant motociklo pietų kryptimi pajudėjo 1929 m. rudenį. Dėl ne iki galo žinomų priežasčių Antano ir Mato keliai išsiskyrė Irane. Spėjama, jog draugiškai kelionę pradėję klajūnai tiesiog susipyko…
Indiją Antanas Poška pasiekė 1931 m. Sužavėtas Indijos kultūros ir žmonių, jis apsistojo Kalkutoje kur studijavo antropologiją ir dirbo universitete, prisidėjo prie Šanšanio miesto archeologinių tyrinėjimų Taklamakano dykumoje (dab. Kinija), rinko etnografinę medžiagą Indijos vandenyne esančiose Andamanų ir Nikobarų salose. Tolimesni A. Poškos keliai vingiavo į Bulgariją, kur jis rinko medžiagą apie ten kurį laiką gyvenusį J.Basanavičių. Į Lietuvą A. Poška grįžo besibaigiant 1936-iesiems metams ir kaip puikus esperanto kalbos specialistas buvo išrinktas Lietuvos esperantininkų sąjungos pirmininku.
Antano Poškos kelionės partneris Matas Šalčius buvo už jį keliolika metų vyresnis. Kelionėmis jis „užsikrėtė“ apie 1925-uosius metus, kuomet keliavo po Angliją, Ispaniją, Prancūziją ir Portugaliją. Aktyvus turizmo propaguotojas M. Šalčius prisidėjo prie Turizmo sąjungos įsteigimo – ji įkurta 1929 m. balandį, o pats Matas buvo išrinktas valdybos sekretoriumi. Kelionės motociklu link Indijos ir viešnagės Pietryčių Azijoje, Kinijoje, Filipinuose įspūdžius Matas Šalčius aprašė bestseleriu tapusioje ir „Spaudos fondo“ premija apdovanotoje knygoje „Svečiuose pas 40 tautų“. 1936 m. Matas Šalčius išvyko į Pietų Ameriką, aplankė Argentiną, Urugvajų, Braziliją, Boliviją, Čilę, Paragvajų. Iš Pietų Amerikos M. Šalčius į Lietuvą taip ir nesugrįžo: 1940 m. smarkiai sunegalavo, mirė ir buvo palaidotas Guajaramerino mieste, Bolivijoje.
Pirmųjų ir didžiųjų Lietuvos keliautojų pasėta sėkla sudygo – šiandien po gimtąją Lietuvą ir pasaulį keliauja daugybė įvairaus amžiaus žmonių, o jų kelionių pasakojimai su gausiomis fotografijomis kelia nuostabą tiems, kurie dar taip smarkiai nesusirgo kelionių liga.