Kai prisistatai, kad esi filosofas, tau ne retai žmonės atsako: „Aš irgi“. Suprask, visi mes čia filosofai. Tada klausia toliau: „O ką iš tikrųjų dirbi?“. Ir tame yra tiesos. Filosofais gali būti visi.

Filosofuoti pradedame vos tik užduodame klausimą „kas čia?”, tai nutinka kai mums būna kažkur dveji metai 👶. O kai trejų išlemename burtažodį „kodėl?”, esame netoli Nyčės. 🤔

Tiesa, netrukus išgirstame atsakymų ir jais pasitenkiname. Tuo tarpu filosofiją žmonės sugalvojo kaip savęs ugdymo techniką klausinėjant. Tarsi vis to paties iš kitos pusės❓. Todėl svarbu nesustoti klausti, išmokti vis naujų būdų pabaigti sakinį.

Klausti kartais net svarbiau nei atsakyti. Nes atsakymas dažnai yra taškas. O klaustukas reikalauja dar bent vieno sakinio.

emoji pratimas

Bernardas Stiegleris pateko į kalėjimą, kuriame pakeitė savo gyvenimą, nes:

Atspėjai teisingai
Tavo spėjimas
Pasirink tavo nuomone tinkamą variantą (-us).
lankė sporto klubą ir užsiaugino raumenis
lankė sporto klubą ir užsiaugino raumenis
atsivertė į krikščionybę
atsivertė į krikščionybę
pagaliau pradėjo girdėti, ką sako mama
pagaliau pradėjo girdėti, ką sako mama
beveik nustojo kalbėti, vien tik skaitė knygas
beveik nustojo kalbėti, vien tik skaitė knygas
užsirašė į automechanikų kursus
užsirašė į automechanikų kursus

DAR DAUGIAU

Vėliau jo praktikuotą metodą kitas filosofas Michelis Foucault pavadino „savasties technologijomis“. Štai kaip atrodė kalinio, kuris išėjęs į laisvę tapo vienu garsiausių šiandienos filosofijos profesorių, kasdienių pratybų rinkinys:

1. Kiekvieną rytą – pusvalandis skaitymui. Poemą arba prozos kūrinį reikia perskaityti kelis kartus, kad jį suvoktum iki galo.
2. Lavinti įvairiausių būdų rašymą – ir perimti sąsajas su kitų autorių tekstais.
3. Vakare skaityti romanus.
4. Mažiau kalbėti, daugiau skaityti ir rašyti.
5. Įsiklausyti ir pasižymėti viską, ką išgirsi ir perskaitysi.
6. Pasitelkus vidinę dialektiką kovoti prieš negatyvius vidinius monologus.

DAR DAUGIAU

Kitos „The Yes Men“ aukos nukentėjo kiek mažiau, tačiau dėmesio sulaukė panašiai. Prisistatę Pasaulio prekybos organizacijos atstovais, jie keliavo po konferencijas, siūlydami iš naujo legalizuoti vergiją. Svarbiausioje naftos konferencijoje aktyvistai apsimetė „ExxonMobil“ darbuotojais ir pristatė tariamą tyrimą, kurio išvada skelbė, kad globalinė katastrofa čia pat. Kita vertus, pergyventi nereiktų, nes naftą galima gaminti iš žmonių palaikų.

Šokiruojantys ir nepatogūs provokatoriai kapitalizmo cinizmui atsako rimto veido ironijos maištą. Jie pasitelkia korporacijų retoriką, tačiau apkartinta ją žiauriu atvirumu. Ir laimi tiesą, kuri nugali pinigus. Bent trumpam.